o mnie

Nazywam się Justyna Szabłowska i chodzę do II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Założyłam tego bloga, aby przedstawić Wam zadziwiającą i pasjonującą historię komputerów. Zapraszam do lektury!

XVII WIEK


 John Napier (1550-1617)







Do powstania pierwszych logarytmów przyczynił się John Napier - szkocki matematyk. W 1614 rozpowszechnił podany przez swego znajomego, Josta Burgiego, sposób budowy tablic umożliwiających mnożenie liczb za pomocą dodawania innych liczb, odpowiednio z danymi powiązanych, czyli czegoś co jest bardzo pokrewne dzisiejszym logarytmom. Właściwe logarytmy dziesiętne zostały wprowadzone przez Henry'ego Briggsa.













Napier bardzo zasłużył się w rozwoju komputeryzacji. Jest on również wynalazcą Pałeczek Nepera- przyrządu służącego do mnożenia. Zastąpiło to wykonywanie serii dodawań.


Suwak logarytmiczny (suwak rachunkowy) to prosty przyrząd ułatwiający obliczenia, powszechnie używany przez inżynierów do końca lat 80. XX wieku. Wynaleziony w 1632 roku przez Williama Oughtreda, zainspirowany linijką logarytmiczną Edmunda Guntera.
Działa na zasadzie dodawania logarytmów poprzez dodawanie różnej długości odcinków zaznaczonych na skali. Tym samym mnożenie sprowadza się do dodawania (w przypadku suwaka dodawania odcinków na skalach).  Suwak logarytmiczny umożliwia mnożenie, dzielenie i wiele innych działań np. logarytmowanie, potęgowanie, pierwiastkowanie. Spełnia rolę tablic trygonometrycznych. Niekiedy posiada dodatkowe znaczniki lub skale pozwalające szybko obliczać powierzchnię koła, ciężar i wytrzymałość prętów itp.







W 1643 r. Blaise Pascal, francuski matematyk, pragnąc ułatwić ojcu niekończące się, wyczerpujące kalkulacje wpływów i należności, zbudował dwudziestodziałaniową maszynę do liczenia. Był to pierwszy krok w kierunku automatyzacji urządzeń liczących, nazwaną później kalkulatorem Pascala albo Pascaliną. Mimo że konstrukcja stanowiła istotny etap rozwoju inżynierii komputerowej, nigdy nie osiągnęła sukcesu komercyjnego.

 Jedna z pierwszych Pascalin