o mnie

Nazywam się Justyna Szabłowska i chodzę do II Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Założyłam tego bloga, aby przedstawić Wam zadziwiającą i pasjonującą historię komputerów. Zapraszam do lektury!

XXI WIEK

XXI wiek można uznać za gwałtowny rozwój cywilizacji. Pojawianie się co roku coraz szybszych, coraz wydajniejszych, coraz mniejszych i coraz tańszych komputerów doprowadziło do sytuacji, w której dostęp do cyfrowo zapisanych danych stał się w krajach rozwiniętych powszechny i oczywisty.
Regularnie pojawiały i pojawiają się udoskonalenia komputerów.
Jeszcze 60lat temu komputer mieścił się w 3 pokojach, a dziś małego netbooka możemy trzymać bez problemu w jednej ręce.

Pierwsza komórka



 Tak samo jest z komórkami. Pierwszy telefon komórkowy był tak wielki, że trzeba było go trzymać niemalże w walizce. Służył tylko do dzwonienia. Dziś komórki trzymamy bez problemu w kieszeni, a służy nam do dzwonienia, wysyłania smsów, słuchania muzyki, budzenia, korzystania z internetu...




                                                     
 

współczesne telefony komórkowe:






Bez wątpienia, najpotężniejszym portalem społecznościowym jest FACEBOOK.
Projekt został uruchomiony 4 lutego 2004 na Uniwersytecie Harvarda (w stanie Massachusetts) i był początkowo przeznaczony przede wszystkim dla uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych. Jego głównym autorem jest Mark Zuckerberg. Jego przychody przekraczają 150 mln USD. We wrześniu 2009 założyciel Facebooka poinformował na swoim blogu, że Facebook po raz pierwszy przestał przynosić straty i zaczął pokrywać swoje koszty operacyjne oraz inwestycje w nowe serwery.
W 2008r. 23-letni Mark Zuckerberg, plasując się na 735. miejscu rankingu Forbesa zestawiającego najbogatszych ludzi świata, został najmłodszym miliarderem świata (1,5 mld USD)
We wrześniu 2011 liczba użytkowników na całym świecie wynosiła ponad 800 mln, a 350 mln użytkowników mobile.
Co miesiąc wgrywany jest ponad 1 mld zdjęć oraz 10 mln filmów.
Codziennie facebook ma 500 mln wizyt.



Podczas dnia m.in. robimy zakupy, oglądamy telewizję, pracujemy, rozmawiamy z ludźmi...
Kto by pomyślał, że w XXI wieku będziemy mogli to wszystko robić przez.. komputer!
Jest wiele portali, przez które możemy robić zakupy. Bardzo popularnym jest np allegro. Możemy kupować produkt, nie ruszając się z domu.
Wiele firm nie istniałoby bez komputerów. Trudno wyobrazić sobie np. księgowość bez nich, jako że są one nieodłączną częścią pracy każdej osoby zatrudnionej w tej branży, a usługi księgowe bardzo wiele na tym zyskują, jako że księgowa pracuje zdecydowanie bardziej wydajnie.
Oglądanie telewizji przez internet też jest prostą sprawą. Wiele programów jest całkowicie za darmo. Można również kupić kartę telewizyjną.
Coraz mniej osób wysyła listy na poczcie. Prostszym, darmowym sposobem są maile.
W ciągu jednej minuty wysyłanych jest ok 168mln maili.
Porozumiewać się z ludźmi przez internet możemy również przez portale społecznościowe. Potężnym portalem jest facebook (więcej informacji o facebooku tu )
Popularne są komunikatory tj. gadu-gadu i skype. Przez skypa możemy nawet gadać "face to face", czyli możemy widzieć czyjąś twarz, wystarczy mieć kamerkę internetową. Jest to darmowa wideorozmowa.



Wiele osób nie potrafi sobie teraz wyobrazić życia bez komputera. Fakt, dzięki niemu możemy pracować, zdobywać informacje, obrabiać i przechowywać zdjęcia, muzykę, filmy... Jednak dla niektórych osób komputer staje się nie rozrywką, ani narzędziem pracy, a uzależnieniem.
Uzależnienie od komputera to uzależnienie od emocji i stanów psychicznych, jakie wyzwalają w nas wszelkie czynności za jego pomocą wykonywane. Innymi słowy, uzależniamy się nie od maszyny, lecz od możliwości, jakie nam stwarza i emocji, jakie pozwala nam odczuwać. Dla nałogowych graczy będzie to rywalizacja i satysfakcja z wygranej, dla innych możliwość uzewnętrznienia się na jednym ze społecznościowych portali.

Objawy uzależnienia od komputera i internetu:
- próby kontroli i/lub ograniczania czasu spędzonego przed komputerem/w internecie
- kłamstwa na temat czasu spędzonego przed komputerem/w internecie
- problemy w innych dziedzinach życia (w rodzinie, pracy, szkole, życiu towarzyskim) związane z używaniem komputera/internetu
- angażowanie się przy użyciu komputera/internetu w aktywności, których nie pochwalałaby rodzina lub bliscy
- potrzeba wydłużania czasu spędzonego przed komputerem/ w internecie by osiągnąć pożądany poziom satysfakcji lub podniecenia- używanie komputera/internetu by uciec od uczuć
-doświadczanie stanów euforycznych oraz poczucia winy w wyniku ilości czasu spędzonego przed komputerem/w internecie
- doświadczanie niepokoju, bezsenności, rozdrażnienia, zmian nastroju, lub depresji gdy niemożliwe jest użycie komputera/internetu zgodnie z wcześniejszym planem lub gdy używanie komputera/internetu zostanie przerwane
- bycie zaabsorbowanym kupowaniem nowych programów, akcesoriow, dodatków komputerowych
- finansowe problemy spowodowane korzystaniem z komputera/internetu (kupowanie sprzętu, oprogramowania, i opłat za internet)

Zależność od komputera może być niebezpieczna ponieważ może prowadzić do izolacji społecznej, skrajnego zaniedbania ważnych życiowych spraw, konfliktów rodzinnych i partnerskich, a przede wszystkim może doprowadzić samego uzależnionego do nasilonych w różnych stopniu negatywnych stanów i zaburzeń psychicznych.W skrajnych przypadkach odnotowano zgony z wycieńczenia. Poza tym wielu młodych ludzi psuje sobie wzrok i doznaje wad postawy.



K computer to superkomputer o mocy obliczeniowej 10,51 PFLOPS, wyprodukowany przez Fujitsu w 2011 roku i zainstalowany w Riken w Kobe w Japonii. Jego nazwa pochodzi od japońskiego słowa Kei, oznaczającego liczbę 10. 


(Superkomputer – komputer znacznie przewyższający możliwościami powszechnie używane komputery, w szczególności dysponujący wielokrotnie większą mocą obliczeniową. Określenie to pojawiło się w latach 60. w odniesieniu do komputerów produkowanych przez CDC i później przez firmę Cray. Były one produkowane w dziesiątkach egzemplarzy i kosztowały po kilka milionów dolarów. Współcześnie większość superkomputerów to pojedyncze egzemplarze, zaprojektowane i wyprodukowane na zamówienie, zazwyczaj z seryjnie produkowanych procesorów i innych podzespołów) 
Pierwsza wersja K computera, zaprezentowana w czerwcu 2011, osiągnęła moc obliczeniową 8,162 PFLOPS przy efektywności 93% i znalazła się na pierwszym miejscu listy najpotężniejszych superkomputerów TOP500, prześcigając wcześniejszego rekordzistę Tianhe-I o mocy 2,507 PFLOPS.
Jest on w dalszym ciągu rozbudowywany, dzięki czemu w listopadzie przyszłego roku będzie się mógł pochwalić 80 000 procesorami SPARC64 VIIIfx oraz możliwością wykonania aż 10 biliardów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę.