Ważnym elementem w komputerach była dioda próżniowa. Pierwszą diodę próżniową skonstruował angielski fizyk John Ambose Flaming w roku 1904. Jest to przyrząd elektroniczny składający się z dwóch elektrod: wyposażonej w grzejnik katody i anody umieszczonych w bańce z wypompowanym powietrzem. Prąd płynie przez diodę tylko w jednym kierunku od anody do katody (elektrony poruszają się w kierunku przeciwnym) – wtedy, gdy anoda ma potencjał wyższy niż katoda.
Diody służą głównie do zamiany prądu przemiennego na stały w układach zasilających z sieci energetycznej odbiorniki radiowe, telewizyjne i wszelkie inne urządzenia elektroniczne. Do powszechnych zastosowań produkowano lampy o dopuszczalnym prądzie sięgającym setek miliamperów i maksymalnym napięciu wstecznym rzędu setek woltów.
![]() |
Alan Turing (1912 - 1954) |
W informatyce "automat Turinga" jest teoretycznym modelem komputera.
![]() |
model maszyny Turinga |
Colossus M I był pierwszym elektronicznym, cyfrowym, zaprogramowanym komputerem na świecie. Stało się to dzięki Maxowi Newamowi i Tommiemu Flowersowi w 1943 roku w brytyjskim ośrodku kryptograficzym Bletchley Park . Oparty został na projekcie Alana Turinga. Początkowo został przeznaczony do zastosowań wojskowych. Służył do rozpracowania sposobu działania niemieckiej Maszyny Lorenza i łamania jej szyfrów.

W Anglii w 1944r. zbudowano komputer deszyfrujący Colossus M II.
Grace Hooper, pózniejszy komandor Marynarki Wojennej, zostaje pierwszą programistką.
![]() |
Colossus M II |
ENIAC(od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) to komputer skontruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly'ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.
Do 1975r. uważano go za pierwszy komputer, jednak uznaje się że pierwszym komputerem mógł być również Colossus.
Maszyna używana była głównie do obliczeń związanych z balistyką, wytwarzaniem broni jądrowej, prognozowaniem pogody, projektowaniem tuneli aerodynamicznych i badaniem promieniowania kosmicznego. Wykorzystywano ją także do badania liczb losowych i analizowania błędów zaokrągleń.
Maszyna była ogromna. Ustawione w prostokącie 12 na 6 m w kształcie litery U czterdzieści dwie pomalowane na czarno szafy z blachy stalowej – każda miała 3 m wysokości, 60 cm szerokości i 30 cm głębokości – mieściły 18 800 lamp elektronowych szesnastu rodzajów; zawierały ponadto 6000 komutatorów, 1500 przekaźników, 50 000 oporników. Maszyna ważyła 30 ton i pobierała 140 kW mocy. W pomieszczeniu przeznaczonym dla maszyny były jeszcze trzy dodatkowe – również wypełnione elektroniką i większe od pozostałych - szafy przesuwne na kółkach.
ENIAC rachował w systemie dziesiętnym, operując liczbami dziesięciocyfrowymi, dodatnimi lub ujemnymi, z ustalonym położeniem przecinka dziesiętnego. Jego szybkość, na owe czasy niewyobrażalnie niemal wielka, wyrażała się pięcioma tysiącami dodawań takich liczb w ciągu sekundy. W razie potrzeby maszyna mogła pracować na liczbach dwudziestocyfrowych o zmiennym miejscu położenia przecinka dziesiętnego; oczywiście, w takim wypadku działała wolniej, a pojemność pamięci odpowiednio malała.
Powszechnie uznaje się, iż to ENIAC rozpoczął erę postępu w rozwoju techniki obliczeniowej.
Potężnym przedsięwzięciem było stworzenie ogólnoświatowej sieć komputerowa, określanej również jako siecią sieci - internetu. W sensie logicznym, Internet to przestrzeń adresowa zrealizowana przy wykorzystaniu protokołu komunikacyjnego IP, działająca w oparciu o specjalistyczny sprzęt sieciowy oraz istniejącą już infrastrukturę telekomunikacyjną.
Początki Internetu wiążą się z powstaniem sieci rozległej ARPANET 29 września 1969 roku, gdy amerykańska organizacja badawcza RAND Corporation prowadziła badania studyjne nad możliwościami dowodzenia w warunkach wojny nuklearnej. Na podstawie uzyskanych raportów podjęto prace projektowe nad skonstruowaniem sieci komputerowej mogącej funkcjonować mimo jej częściowego zniszczenia.
APARENT to przodek naszego współczesnego internetu.
W marcu 1989 roku Tim Berners-Lee oraz Robert Cailliau złożyli projekt stworzenia sieci dokumentów hipertekstowych, o nazwie World Wide Web(WWW). W grudniu 1990 roku Tim Berners-Lee stworzył podstawy HTML i pierwszą stronę internetową. Dwa lata później została napisana pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. W 1994 roku współtwórca przeglądarki Mosaic – Marc Andreessen z University of Illinois założył w Kalifornii firmę Netscape Communications Corporation. Wkrótce po ukazaniu się na rynku komercyjnej wersji przeglądarki, firma Netscape wydała zaawansowany Netscape Commerce S. Oprócz standardowego udostępniania stron WWW innym użytkownikom, dawał on możliwość przesyłania danych bezpiecznym połączeniem szyfrowanym. Pozwoliło to stworzyć nowe zastosowania Internetu, który zaczął się bardzo gwałtownie rozwijać.
Dzisiejsi użytkownicy Internetu to wielomiliardowa społeczność, która ciągle się powiększa. Coraz częściej informacje drukowane odsyłają odbiorcę do informacji publikowanych w Internecie.
W Polsce internet jest dostępny od 20. grudnia 1991 r.
Microsoft, to z pewnością najpotężniejsza firma z branży technologii informacyjnych. Jest znana jako producent Microsoft Windows - najpopularniejszego systemu operacyjnego i Microsoft Office - oprogramowania biurowego. Została ona założona w 1975r. przez Billa Gatesa i Paula Allena. Została założona w celu wyprodukowania i sprzedaży języka programowania wysokiego poziomu - BASICa. Jednak prawdziwy sukces przyniósł DOS - pierwszy przenośny system operacyjny OS komputerów PC i mikrokomputerów lat 80. zawierający m.in. rozszerzenia programowe procedur sprzętowych BIOS-u i interpreter komend.
Dzisiaj produktami Microsoftu są: Microsoft Windows, Microsoft Office, Visual Studio, Microsoft Expression, gry komputerowe Xbox, Xbox 360, Windows Internet Explorer, Windows Live, Windows Mobile, Windows Server, Windows Media Player, Microsoft Zune, Skype, Windows Phone, Office 365.